O orientačním běhu

Co to je orientační běh?

Orientační běh (OB) je sport založený na běhu v přírodě a schopnosti správně se orientovat v terénu pomocí mapy a buzoly. Cílem je zdolat co nejrychleji trať tvořenou jednotlivými kontrolami, které jsou zakresleny v mapě. Závodníci většinou běhají mimo cesty a překonávají terénní překážky.

běžec s mapou     u kontroly

mapa s tratí

Kde běháme? 

Hlavním dějištěm tohoto sportu jsou lesní terény, ať už skalní města v Českém ráji, šumavské horské hvozdy, balvanové stráně v Sedmihoří nebo bývalé kaolinové lomy v okolí Krkavce. U kratších disciplín, jako jsou sprint a sprintové štafety, však závodníci zavítají i mimo lesní komplexy do malebných a orientačně zajímavých měst. V Čechách například Telč, Praha nebo Žatec, ve světě Benátky, u nás v Plzni Borský park či Homolka.  

ve švýcarských Alpách    v Telči 

Jak vypadají tratě?

Tratě rozdělujeme do kategorií podle délky a obtížnosti. Nejdelší tratí, pomineme-li dlouhou trať, na kterou narazíme málokdy, je klasická trať. Jedná se o královskou disciplínu, která prověří závodníkovu fyzickou připravenost a správnou volbu trasy na dlouhých postupech. U mužů bývá čas vítěze okolo 90 minut, u žen 65. Další disciplínou je krátká trať, která prověří schopnost orientace závodníků v technicky náročných terénech. Běhá se okolo 35 minut. Divácky nejatraktivnější disciplína je sprint, odehrává se především v centru měst, parcích. O úspěchu rozhoduje rychlost a správné rozhodování v řádu setin. Speciální disciplínou je noční závod, při němž závodník absolvuje trať pouze za svitu čelovky.

trať ve skalním městě    trať v centru Znojma

Kromě individuálních disciplín se setkáme se štafetami. Ty jsou většinou tříčlenné a s hromadným startem všech týmů.  Dalším případem jsou sprintové štafety (čtyřčlenné, smíšené) a družstva (sedmičlenná, smíšená).

Pro koho je orienťák určen?

Pro všechny, kdo rádi běhají, hledí do map nebo poznávají nové terény, od malých školáků přes dorostenecké a dospělé závodníky až k veteránům. Každý má vlastní kategorii a s tím související délku tratí.

běžec hlavní mužské kategorie    závodník ve veteránské kategorii

Jak vypadá život orienťáka?

Tréninky, Zimní liga

Nedílnou součástí jsou tréninky a to jak běžecké, tak mapové. Po celý rok pilujeme naší běžeckou výkonnost i orientační schopnosti pod vedením trenérů, tak abychom při závodech podávali nejlepší výkony. Od jara do podzimu každý týden pravidelně připravujeme mapové tréninky. V zimě tuto úlohu zastávají noční mapové tréninky nebo Zimní liga, která se zpravidla koná jednou za měsíc v lesích okolo Plzně.

tréninková pohoda uprostřed lesa

Soustředění

Pro zdokonalení našich dovedností jezdíme na soustředění do orientačně zajímavých prostorů. Pravidelně je tomu tak o Velikonocích nebo v zimě, kdy přípravu zpestříme o lyžování.

pokyny trenéra během Velikonočního soustředění

Oblastní závody

Nejbližšími oficiálními závody jsou pro nás závody oblastního žebříčku Západočeské oblasti. Západočeské oddíly pravidelně připravují víkendové závody a my se jich rádi účastníme nebo je pořádáme.

výběh od startu

probírání postupů v tělocvičně

Závody Českého poháru, žebříčku A, B

Závody většího rozsahu, účastní se jich kluby z celé České republiky. Závodníci mají možnost srovnat své výkony s nejlepšími ve svých kategoriích. Navíc se pořadí ze závodů počítá do žebříčků A, B nebo Českého poháru, záleží na příslušné kategorii a výkonnosti.

 

startovní prostor

koridor k cíli

stupně vítězů

Závody Českého poháru štafet

Několikrát do roka mají týmy možnost soutěžit i ve štafetách, výsledky se promítnou do žebříčku. Většinou jsou tyto závody spojené i s některou individuální disciplínou.

start štafet

předání štafety dalšímu závodníkovi

Mistrovství

Hlavní závody roku, celkem se koná sedm mistrovství, na jaře mistrovství v nočním OB, ve sprintu, ve sprintových štafetách a na krátké trati. V podzimní části sezóny probíhá mistrovství na klasické trati, mistrovství štafet a klubů.

šťastný medailista  medaile z mistrovství

Vícedenní závody

Především v létě, o prázdninách, je možnost zúčastnit se vícedenních závodů. Mezi nejznámější patří Bohemia (jednou za dva roky na severu Čech), Pěkné prázdniny (u Turnova ve skalách), GP Silesia (v Jeseníkách), Advanta (okolí Dobrušky),..

vícedenní na Slovensku (Velká Fatra)

 

Další závody

Účastníme se také jiných orientačních závodů. Rogainingu (24 hodinové hledání kontrol), horského orientačního běhu, MTBO (orientační závody na horském kole), LOB (lyžařský orientační běh),…..

 start rogainingu

Chcete zkusit OB?

Neváhejte, napište nám, přijďte se podívat na tréninky nebo navštivte areál pevných kotrol na Homolce ;)

K dispozici je též mapa Borského parku k individuálnímu proběhnutí.

Užitečné odkazy