Skalka u Doks - závody žebříčku A a B

 

         Skoro 2000 závodníků přilákaly závody žebříčku A i B do Skalky u Doks. Organizátoři nápor očekávali, takže vybrali dostatečně rozlehlé louky pro parkování i shromaždiště. Počasí bylo snad poprvé po Velikonocích úplně letní, což bylo na jednu stranu velmi příjemné, na stranu druhou kvůli náročnosti terénu ne úplně ideální.

  

 

         Elitní a mladší kategorie si především v sobotu na klasice užily od všeho požehnaně, dlouhé tratě, velké převýšení a k mému překvapení i značný počet kontrol (parametry H21E 12,8km/610m/32k, H21B 9km/420m/22k, D21E 8,5km/530m/24k, D21A 7,2km/420m/20k). V kombinaci s vysokými teplotami to pro ně bylo na trati opravdu náročné a spoustu závodníků a závodnic ani závod nedokončilo. V dámské elitě se pouze vítězka Denisa Kosová dostala pod 90 minut a v mužské jediný Vojtěch Král pod 100 minut. Naše eliťačky a eliťák zabojovali, nevzdali a skončili Kačka Šiková 15., Bára Šiková 22.a Jirka Valeš 24.

 

         Skvěle se v sobotu umístili i Šimon Stehlík, který vyhrál v H14B (nad 64 závodníky), Láďa Čepička byl 6. v H16B, Petr Stehlík 8. v H21B, závod se povedl i mně, byla jsem 11. v D50B a Věrka Chvalová 15. v D21A.

 

OB postupy: http://www.obpostupy.cz/scripts/reitti.cgi?act=map&id=1511&kieli=cz

 

         Když pominu to strašné horko, tak se mi ve skalách moc líbilo a parádně jsem si rozuměla s mapou. Přestože šlo o klasiku, běželo se vzhledem k členitému terénu na mapách s měřítkem 1:10 000. V pokynech organizátoři strašili, že „nejsou mapovány skalní srázy nižší než cca 1,5 m a kameny nižší než 1 m, že v prudkých svazích s množstvím skal se jednotlivé srázy generalizují do souvislé stěny a že je míra generalizace vyšší, než byla pro závody ve skalách obvyklá a na jakou je česká závodnická obec zvyklá.“ Tak jsem měla docela obavy, jak sladím mapu s realitou, ale bylo to naprosto super. Krásně jsem viděla všechny důležité zářezy a údolí, našla jsem bez potíží srázy, pod kterými jsem měla kontroly, a jedinou větší chybu jsem udělala svou vlastní hloupostí. Prakticky v závěru závodu jsem „myslela“, že mám zase kontrolu u srázu, ale kdybych si přečetla nejen kód kontroly, zjistila bych, že je to konec údolí a navíc nahoře. Škoda, mohla jsem být do desítky. Co se týče voleb postupů, hodně jsem obíhala (z 3,4 km se mi povedlo vytvořit 5,4 km), ale evidentně se mi to vyplatilo.

 

         Nedělní krátká se odehrávala v podobném prostoru, ale áčkové a elitní kategorie (+ možná i další delší) měly start až 3 km od shromaždiště. My ostatní jen cca 1 km. Přestože byly cesty podle mého dobře značeny, stalo se, že některé děti trefily nejprve ten vzdálenější start, který nebyl jejich, takže si svoji trasu klidně i ztrojnásobily. V neděli už se mi dařilo méně, chybovala jsem prakticky od první kontroly a u jediného delšího postupu jsem asi nevolila dobře. Bohužel moje soupeřky z kategorie ( a bylo jich víc než na klasice, celkem 45) nejsou nakloněny OB postupům, takže se nemám s kým porovnávat.

 

http://www.obpostupy.cz/scripts/reitti.cgi?act=map&id=1510&kieli=cz

 

Komu se ale dařilo i v neděli dobře, nebo dokonce lépe než v sobotu, byli: Šimon V H14B (2.), Láďa v H16B (2.), Věrka v D21A (8.), David Němec v H14B (9.) a Kačka v D21E (11.).

 

         Závody se nám dost líbily, a těšíme se, že se do Selské rokle a okolí vrátíme třeba na Velikonoce ve skalách nebo v létě 2020 na vícedenní.

  

 

 

        

 

Tags: