Rozhovor se stavitelem sprintu Luďkem Bartošem

Po hektickém týdnu si na krátký rozhovor udělal čas stavitel sprintu Luděk Bartoš

Jak bys charakterizoval terén?

Na tratích vás čekají zajímavá plzeňská zákoutí. Prostor závodu je hodně rozličný: historické centrum, plzeňské hospůdky, parky, dopravní stavby, říční nábřeží, areály škol a hřiště snad všech sportů, které se v Plzni provozují. Zajímavostí bude doběh v pivovaru.

Mapa nebo fyzička?

Doufám, že obojí. Běžci si krásně zaběhají, šikovní mapaři si trasu mazaně zkrátí.

Jaké odhaduješ časy vítězů?

V elitě máme na startu světové hvězdy. Kdo z nich zvolí všechny postupy ideálně a na závěr před diváky ještě zrychlí, měl by se dostat na čas 14:59. Áčkové kategorie jsme o zajímavé postupy také neošidili, ale i tak to pod 13 minut myslím zaběhnou. Doufám, že i osmnáctky, které mají stejnou trať s juniory a juniorkami, nás svojí rychlostí potěší. Jsem dost zvědavý, jak si s mapově náročným závodem poradí borci v žákovských kategoriích - do rozmezí 12 až 15 minut by se vítězové měli trefit!

Co tě při přípravě závodu potěšilo?

Nadšení členů pořadatelského oddílu. Výborná mapa. Tvůrčí spolupráce s hlavním rozhodčím.

Co tě při přípravě závodu nejvíc překvapilo?

Že umístění cílové arény záviselo na tom, kdy se podaří plzeňským fotbalistům vyhrát ligu. Dost nás napínali, ale oslavy titulu naštěstí proběhly už před týdnem. Takže Plzeň může tuto sobotu patřit orienťákům.

A také, jak rychle se prostor závodu mění. Všelijaké ploty, ohrady a další pro volbu postupů zásadní překážky se na různých místech objevují a mizí naprosto nečekaně. Proto jsme poslední revizi mapy posunuli až na středu a finální verzi tratí ladili do čtvrtečního rána. Teď už jen doufáme, že dalších změn do soboty bude co nejméně.

Na co se můžeme nejvíc těšit?

Na divácký zážitek na závěr závodu! Startovní listina s postupným vyvrcholením žákovských a chvíli poté i elitních kategorií, k tomu závěrečný průběh arénou a náš zkušený komentátor vás doufám nezklamou.